GÜNEY AZƏRBAYCAN QURTULUŞ PARTİYASI (GAQP)
21 Fevral – Ana Dili Günü ilə bağlı bildiri
Ana dili bir millətin sadəcə danışıq vasitəsi deyil — onun yaddaşı, ruhu və varlıq səbəbidir. Dil itərsə tarix susar, tarix susarsa millət səssiz qalar.
Güney Azərbaycanda on illərdir türkcənin sıxışdırılması, məktəbdən və rəsmi həyatdan uzaqlaşdırılması yalnız bir mədəniyyətə deyil, bütöv bir millətin kimliyinə yönəlmiş basqıdır. Buna baxmayaraq Azərbaycan türkü ana dilini evində, küçəsində, şeirində və nəğməsində yaşatmış, onu nəsildən-nəslə ötürərək varlığını qorumuşdur.
GAQP bildirir ki, ana dilində təhsil, yazmaq və danışmaq hüququ siyasi tələb deyil — doğuşdan gələn insan haqqıdır. Bu haqq heç bir rejim tərəfindən bağışlanmaz, yalnız millətin iradəsi ilə qorunur.
Bu gün Ana Dili Günündə bütün soydaşlarımızı türkcəni daha çox danışmağa, öyrətməyə və yaşatmağa çağırırıq. Dilimizi qorumaq gələcəyimizi qorumaqdır.
Ana dili azad olmayan millət azad ola bilməz — Güney Azərbaycanın istiqlalı türk dilinin dövlət dili olacağı gün gerçəkləşəcəkdir.
Yaşasın Ana Dilimiz!
Yaşasın Azərbaycan Türk Milləti!